0 212 522 42 09
info@hayfidan.com

Armut Fidanı

Armut Fidanı Yetiştiriciliği

Armut Fidanı YetiştiriciliğiARMUT FİDANI İKLİM İSTEKLERİ
Armut fidanı bir mutedil iklim meyvesi türüdür. Kış soğuklarına elma fidanına göre göre daha az dayanıklıdır. Kısa süren şiddetli soğuklara dayanabilirse de uzun süren şiddetli soğuklara bilhassa nemli topraklarada sürgün uçları donar.
Elma fidanına göre daha fazla ortalama sıcaklık ister. Armut fidanı bol güneşli, yazları sıcak havadar yerlerden hoşlanır. Sıcaklığın meyve kalitesine etkisai önemlidir. Armut çeşitleri arasında farklılık olsada 7 c'nin altında 400- 2.300 saatlik bir kış soğuklama ihtiyacı gösterir. Eğer bu ihtiyaç karşılanmas geç ve düzensiz çiçeklenme olur veya gözler hiz sürmez. 
 
ARMUT FİDANI TOPRAK İSTEKLERİ
Geçirgen, derin, sıcak ve besin maddelerince zengin topraklarda armut ağaçlarının gelişimleri ve verimleri daha iyi olur. Çok kuru, az derin ve taşlı topraklşarda yetiştirilirse armut meyvesi kumlu kalitesiz olur. Aynı şekilde ağır ve nemli topraklarda yeriştirilen armut ağacının meyve kalitesi özellikle tat yönündan bozuk olur, armut meyvelerinin ömrü kısalmış olur.
 
ARMUT FİDANI ANAÇLARI
Armut Fidanı Çöğür Anacı: Toğumla üretilir. İyi köklene ve toprakta tutumu kabiliyeti iyi olan bir anaçtır. Üzerine aşılanan armur fidanlarından büyük ağaçlar elde edilir. Derin geçirgen topraklara uygundur.
Armut  Fidanı Ahlat Anacı: Kuru iklim şartlarına iyi uyan, derin köklü bir bitkidir. Kültür çeşitleriyle uyuşması iyi değildir.
Armut Fidanı Alıç Anacı: Bol kök teşlik eder. Kurak şartlara uyar. Kültür çeşitleriyle iyi uyuşmaz.
Armut Fidanı Ayva Anacı: Ayva anacı neme tolaranslıdır. Fazla kireçli topraklardan hoşlanmaz. pamuklu bite ve nematot hastalığına dayanıklıdır. Bodur ağaç elde etmek için armutlar ayva üzerine aşılanır. Ayva anacı üzerine aşılı armut fidanları az derin topraklara dikilebilir. Ayva anacına aşılı armutların meyve kalitesi yüksek olur. Daha erken meyveye yatar. Ayva anaçlarına birçok armut çeşitleri aşısı uyuşur.
 
ARMUT FİDANI BAHÇESİ KURMAK
Seçilmiş Olan Bahçe Yeri: armut fidanı ( ağacının ) tüm isteklerini karşılayacak ekoloji ve iyi bir toprak hazırlığı yapılmış olmalıdır. Armut Fidanı çukurları çukurları toprak işlemesi yapılmamış yerlerde daha derin açılmalıdır. Arazi önceden sürülmekli tırmık çekilerek tesviye edilmeli ve fidan çukurlarının önceden açılmasının faydalı olacaktır. Armut fidanları ismine doğru, bol saçak köklü, kökleri zedelenmemiş ve sağlıklı olmalıdır. 

HER ÇEŞİT FİDAN ve BİTKİ

0 212 522 42 09veya

İLETİŞİM