0 212 522 42 09
info@hayfidan.com

Kiraz Fidanı

Kiraz Fidanı YetiştiriciliğiKİRAZ FİDANI İKLİM İSTEĞİ
Kiraz ağacı sıcak bir büyüme sezonu, kış mevsiminde belli bir süre dinlenme, yağmursuz bir çiçeklenme ve hasat dönemini severler.  Kiraz Fidanı ağacı soğuklama ihtiyacı yüksek bir meyve türüdür. 1000 saatten fazla soğuklama süresi ister. Bu sürede soğuklama ihtiyacını karşılayamaz ise düzensiz çiçeklenme ve çiçek silkmeleri görülür. Kiraz fidanı ağacı yetişticiliği için 1000 m. rakımları idaaldir.
 
Kira ağacı kış soğuklarının -10 derecenin altına düştüğü yerlerde kiraz yetiştiriciliği yapılması uygundur. Aşırı yaz sıcaklıkları pistil oluşumunu, dolayısıyla ikiz meyveyi teşvik ettiği için istenmemektedir. Çünkü böyle kiraz meyvelerin pazar değeri yoktur.

KİRAZ FİDANI ( AĞACI  ) TOPRAK İSTEĞİ
Kiraz fidanları ağaçları kireç oranı düşük, drenajı iyi, derin ve hafif topraklardan hoşlanmaktadır. Kiraz yetiştiriciliği yapılacak topraklarda taban suyu en az 1 m. altında olmalıdır.
 
KİRAZ FİDANI ÇOĞALTILMASI VE ANAÇLARI
Kiraz fidanı yetiştiriciliğinde en uygun çoğaltma metodu aşı ile çoğaltmadır.Kiraz fidanı yetiştiriciliğinde en yaygın aşı ise durgun göz aşıdır.
 
KİRAZ FİDANI TOĞUM ANAÇLARI
1: Kuş Kirazı ( prunus avium ) Ülkemizde yaygın kullanılan bir kiraz anacı çeşitidir. Oldukça kuvvetlidir uzun ömürlüdür. Uyuşma proplemi yoktur. Ağır topraklardan hoşlanır.
2: İdris ( prinus mahalep ) Kireçli, kumlu topraklara adaptasyonu iyidir. Aşı uyuşmazlığı gösterebilir. Taç küçüktür, kuş kirazının % 75-80 kadarıdır.
3: Yabani Vişne ( prinus cerasus ) Kirazla uyuşmaz sorunu vardır. Soğuklara dayanıklıdır. Kireçli toprakları sevmez. Ağır topraklara toleranslıdır. Çok yaygın kullanılmaz.
 
KİRAZ FİDANI KLONAL ANAÇLARI
1. MAZZARD F1271: Bakteriyel hastalıklara çok dayanıklı olup çelikle kolayca çoğaltılabilir.
2. COLT: Hibrit olup çelikle kolaylıkla çoğaltılabilir. Kiraz çeşitleri uyuşması iyidir.,
3. MAHLEP SL 64: Kurak ve kireçli topraklarda iyi gelişir. Kiraz ve vişnelere iyi uyuşur.
4. STOCKTON MORELLO: Ağır ve nemli topraklarda kullanılır. Kök ur nematoduna dayanıklıdır. Üzerine aşılanan kiraz çeşitlerini bodurlaştırma etkisine sahiptir.
 
ANAÇ SEÇERKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

 

·         Toprak yapısı

·         Arazi topografyası

·         Sulama imkanları

·         Bölgede don şiddeti

·         Çiftçinin amacı

 
KİRAZ FİDANI DÖLLENME BİYOLOJİSİ
Genellikle kendine kısır bir meyve türü olduğu unutulmamalı ve en az 4-5 bir birini dölleme özeliğine sahip çeşitle bahçe kurulmalıdır. İyi bir tozlanma ( döllenme ) sağlana bilmesi için çiçeklenme döneminde iki dekara bir kovan arı kovanı konulması çok faydalıdır
 
KİRAZ FİDANI BAHÇESİ KURMADAN ÖNDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

 

·         Arazinin mutlaka toprak tahlili yapılmalıdır.

·         Arazi tesfiye edilmelidir.

·         Tesviye işleminden sonra kurak bir dönemde ( örn: ağustos ayı ) 90 cm aralık ve 90 m derinlikte supsoiler ile patlatma yapılmalıdır.

·         Meğilli ve yamaç yerler terciğ edilmelidir.

·         Don tabanı oluşturan yerlere bahçe kurulumu yapılmamalıdır.

·         Ormanlık yere yakın arazilere kiraz fidanı dikilmesi ileride haşere mücadelesi gerektirecektir.

HER ÇEŞİT FİDAN ve BİTKİ

0 212 522 42 09veya

İLETİŞİM