0 212 522 42 09
info@hayfidan.com

Nar Fidanı

Nar Fidanı Nasıl Elde Edilir-Üretilir ?                                                                                                 

Nar fidanı üretimleri genellikle çelikle olmaktadır .Anaç olarak belirlenen çeşitten alınan çelikler(dallar) özel köklendirme alanlarında uygun koşullarda köklenir ve satışa sunulur. Çeşit değiştirmek için göz aşı yöntemi kullanılmaktadır.  

   

 

Açık Kök(Çıplak Köklü) Nar Fidanı Ne Demektir?

Açık kök nar fidanı , uygun çelikleme yöntemleri ile tarlada yetiştirilen , kökü direk toprakta olan fidan yaprağını döktükten sonra dikime hazır hale gelen ve belli dönemlerde(Kasım-Nisan Ayları arası) satışa sunulabilen-dikilebilen nar fidanı demektir.

 

Açık Kök Nar Fidanları Ne Zaman Dikilir?-Dikilmelidir?

Açık kök nar fidanları yaprak dökümüyle beraber (Genelde Kasım ayı 1 ile 2. Haftasından itibaren) , Bölgelere ve rakıma göre Nisan ayının son haftasına kadar dikilebilmektedir.

 

Nar Fidanı Çeşitleri Nelerdir?

Geniş bir nar fidanı üretim yelpazemiz olup üretilen nar fidanı çeşitlerinden bazıları , keben narı, wonderful narı, hicaz narı, devedişi nar , çekirdeksiz nar çeşitleridir.

 

Yarı Bodur Nar Fidanı Var mıdır?

Nar fidanı üretiminde kullanılan bodur veya yarı bodur anaç yoktur.

 

Açık Kök Nar Fidanlarını Dikerken Nasıl Korumalıyım-Hava Şartları Sebebiyle Dikim yapamazsam Fidanları Nasıl Korurum?

Açık Kök nar fidanlarını dikerken kökleri hava almayacak(Rüzgar almayacak şekilde) şekilde dikmelisiniz. Size gönderilen nar fidanlarını önce köklerini su yardımıyla biraz nemlendirip arazi üzerinde ambalajında çıkartarak çıkartıp dikiniz. Fidanları hava şartları müsaade etmiyorsa bir çukur açıp hava almayacak şekilde gömünüz.

 

Açık Kök Nar Fidanlarında Dikerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Fidan çukurlarını en, boy ve yükseklik olarak 50 cm olacak şekilde kazabilirsiniz. Sitemiz üzerinden gönderilen açık kök nar fidanlarında fidanı dikime uygun hale getirmek için kök ve tepe budaması yapılmaktadır. Gönderilen fidanların kök budaması yapıldıktan sonra tepe budaması yapılmaktadır. Fidan çukurunuza fidanı dik bir şekilde yerleştirdikten fidan çukurunu toprakla kapatınız ve sıkıştırınız. Fidan başına 5-15 litre arasında can suyu vermeyi muhakkak veriniz. Can suyunu fidan çukurunun yarısını toprakla kapattıktan sonra 5 litre , kalan kısmını toprakla kapattıktan sonra 5 litre olacak şekilde verebilirsiniz. Daha sonra fidanın yanına destek çubuğu çakınız ve fidanı ,destek çubuğuna sekiz rakamı olacak şekilde iple bağlayınız.

 

Nar Fidanlarında Gübreleme Nasıl Olmalıdır?

Nar Fidanlarında gübreleme ağacın yaşına göre değişmektedir. Gübreleme yapmadan önce mutlaka toprak analizi yapılmalıdır. Örneğin Toprağınız kireçli ise mutlaka toprağınıza kükürt veriniz. Mümkünse hızlı sonuç almak için sıvı kükürt veriniz. Genel olarak Kışın Fosfor, potasyumlu  karışımlı kompoze gübreler kullanabilirsiniz. Kışın kullanacak olduğunuz kompoze gübrelerin azot oranının az olmasına dikkat ediniz hatta hiç olmasın. Meyve döneminde potasyum, bor  içerikli gübreler hasat yapıldıktan azot ,  ve arkasından  çinko, bor, fosfor karışımlı gübreler  verebilirsiniz. Gübreleme yapıldıktan sonra muhakkak bolca sulama yapılmalıdır.

Nar fidanı dikerken Leonardit kökenli  organik gübreler verebilirsiniz. Bu tarz gübreler hem kök gelişiminin daha hızlı olmasını hem de toprağın ph seviyesine orta seviyeye çekerek fidanın daha  iyi beslenmesini sağlar. Bu gübreleri  kullanırken toprakla iyice karıştırarak veriniz. Köke direk uygulama yapmayınız.

 

Açık Kök Nar Fidanlarında Dikim Mesafesi Nedir?

Nar fidanlarını ,fidanlar arası 2-3 metre , sıralar arası 4 metre olacak şekilde dikebilirsiniz.

 

Tozlayıcı Nar Fidanı Ne Demektir-Tozlayıcı Nar Fidanı Var Mıdır?

Nar fidanında bilenen herhangi bir tozlayıcı yoktur.

 

Dikilen Nar Fidanı Ne zaman Meyve Verir?

Uygun koşullar altında dikilen bir nar fidanından 2-3 içerisinde meyve görmeniz gerekir.

 

Nar Fidanı Satışı Nasıl olmaktadır?

Sitemiz üzerinde tüplü nar fidanları 12 ay dikildiği için 12 ay boyunca satışı olmakta olup açık kök nar fidanlarında ise kasım ayı ile beraber açık kök nar fidanlarının satışına başlanmakta ve nisan ayı itibarı ile satışlar sona ermektedir.

 

Satışta Olan Nar Fidanlarının Yaşı Nedir?

Aksi belirtilmediği sürece satışta olan nar fidanlarının yaşı 1-2 dir.

 

Ev İçerisinde , Balkonda, Terasta Saksıda Nar Fidanı-Ağacı Yetiştirebilir miyim?

Ev İçerisinde , Balkonda, Terasta Saksıda Nar Fidanı-Ağacı yetiştirebilirsiniz. Yeter ki güneş alan bir yer olsun. Saksıda Yetiştirmek için kullanacak olduğunuz saksı asgari ,9 litrelik bir saksı olmalıdır. Saksıda içerisinde kullanacak olduğunuz maddenin %85 i toprak geriye kalanı ise torf olmalıdır. Ev içerisinden yetiştirmek için kışın fidanların soğuklamasını almasını sağlamak adına çok soğuk geçen bölgelerde 1 ay dışarıda ılıman bölgelerde ise 2 ay kadar dışarıda kalmalıdır.  

 

Nar Yetiştiriciliğinde İklim İsteği

Nar pek çok iklim koşullarında sorunsuz yetiştirilebilen bir meyvedir. Yetiştiriciliğinin yapılacağı bölgede yazların uzun ve sıcak, kışların ılık ve yağışlı olması uygundur. Narın soğuklama gereksinimi hemen hemen yok gibidir. Meyvelerini olgunlaştırabilmek için vejetasyon dönemi içinde yüksek bir sıcaklık toplamı ister. Nar, ülkemizin iklimi daha serin geçen bölgelerinde ( İç Anadolu gibi) Mayısta, oysa biraz daha sıcak geçen (Akdeniz gibi) bölgelerinde ise Nisanda çiçeklenmeye başlar. Çiçeklenme haziran ayına kadar sürmektedir. 

Yıllık ortalama 500 mm'lik yağış yetiştiricilik için yeterlidir. Yaz aylarındaki yağışlar meyve kalitesini bozmakta, özellikle olgunluğa yakın dönemlerde meyve çatlamalarına neden olmaktadır. Meyve olumu döneminde kuru hava koşulları, kaliteli meyvelerin oluşması bakımından önemlidir. Nar, şiddetli rüzgar olan bölgelerde yetiştirilmemelidir. Eğer yetiştirilecekse bahçe kenarında rüzgar kıranlar oluşturulmalıdır. Aksi halde meyveler bitkinin dikenlerinden ve dal sürtünmelerinden zararlanarak meyve kalitesi düşecek ve meyve kayıpları olacaktır. 

 

Nar Yetiştiriciliğinde Toprak İsteği 

Nar, pek çok meyve ağacından daha geniş toprak çeşidine uyum gösterebilir. Derin, alüviyal topraklar nar yetiştiriciliği için en uygun topraklardır. Fakat kumlu, killi, kireçli topraklarda da yetiştirilir. Tuzluluğa orta derecede dayanıklıdır. 

 

Nar Yetiştiriciliğinde Dikim ve Bahçe Tesisi 

Toprağın nar yetiştiriciliğine uygunluğuna bakıldıktan sonra tesviyesi yapılmalıdır. Öncelikle yaz aylarında pulluk tabanını kırmak için dipkazan çekilir. Sonra pullukla sürülür. Sonbahar döneminde ise 40-60 cm derinlik ve çapta dikim çukurları açılır. Çukurlar üst toprak ve yanmış çiftlik gübresi karışımıyla doldurulur, yabancı otlar temizlenir. Narda dikim aralıkları 2 m ile 6 m arasında olmalıdır. Bunun yanında kapama nar bahçelerinde en yaygın olarak kullanılan dikim aralıkları 2.5 x 4 veya 3 x 4 m dir. Sıralar kuzey -güney doğrultusunda olursa güneş ve havalanma daha iyi olacaktır. Nar fidanları sonbaharda yaprak dökümünden başlayarak kış ayları boyunca ve erken ilkbaharda dikilebilir. Kışları çok soğuk geçmeyen bölgelerde sonbahar dikimi daha uygundur. 

 

Nar Yetiştiriciliğinde Sulama 

Ülkemizde nar genellikle tava ve karık usulü ile sulanmaktadır. Nar yetiştiriciliğinde sulama açısından önerilen damla sulama yöntemidir. 

 

Nar Yetiştiriciliğinde Gübreleme

Bitkiye iyi yanmış çiftlik gübresi verilmelidir. İlk yıllarda ağaç başına 10-15 m3/ da, daha sonraki yıllarda 25-30 m3/ da çiftlik gübresi genel olarak önerilmektir. Bitkiye çiftlik gübresi, sonbahar-kış aylarında, bütün kök bölgesini kapatacak şekilde verilmeli ve çapa ile toprağa karıştırılmalıdır. Nar için yeşil gübreleme yapılması da yararlıdır. Genç nar ağacı her yıl ağaç başına yaklaşık 50-100 gr, yetişkin ağaç ise yaklaşık 225-450 gr saf azota gereksinim duyar. Bu miktar bir veya iki defada uygulanabilir. İlk uygulama zamanı kış sonu, ikincisi ise haziran ayıdır. Yetişme döneminin sonuna doğru azot uygulanmamalıdır. Ayrıca nar genel olarak ilk yıllarda ağaç başına yaklaşık 75-125 g, tam verim çağında ise 100-200 g saf fosfora gereksinim duyar. Fosforlu gübreler kış aylarında, taç izdüşümüne 20-30 cm derinlikte uygulanır.  Potasyumlu gübrelerin meyve kalitesiyle ilişkisi pek çok çalışmada belirlenmiştir. Genç bir bitkiye 20-40 g/ ağaç, verim çağındaki bitkiye ise 75-150 g/ağaç saf potasyum uygulaması yeterlidir.

 

Budama

Nar için budama uygulaması yapılmadığı durumda ağaç kuvvetli gelişir ve verime geç başlar. Bu nedenle ağaçlar uygun şekillerde budanmalıdır. Ağaçlar tek gövdeli ve çok gövdeli şekillerde budanabilir.

 

HER ÇEŞİT FİDAN ve BİTKİ

0 212 522 42 09veya

İLETİŞİM